Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Banská Bystrica

Banská Bystrica

Kraj: Banskobystrický
Okres: Banská Bystrica
Web: www.banskabystrica.sk

Popis

Mesto patrí k najstarším na Slovensku. Mestské kráľovské výsady získalo v roku 1255 zároveň s povolením ťažby drahých kovov. Do novodobej histórie sa Banská Bystrica najvýraznejšie zapísala v roku 1944 ako censtrum Slovenského národného povstania.

Múzeá

Literárne a hudobné múzeum ŠVK, Banská Bystrica
Múzeum Slovenského národného povstania, Banská Bystrica
Poštové múzeum, Banská Bystrica
Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici
Zväz múzeí na Slovensku

Galérie

Stredoslovenská galéria Banská Bystrica

Hrady, zámky a kaštiele

Hrad Banská Bystrica

Hrad bol pôvodne umiestnený mimo stredoveký pôdorys mesta. Dnes sa však nachádza priamo v centre a ovplyvňuje vzhľad historického jadra. Jeho najstaršou stavbou je pôvodne neskoro- románsky kostol z 13.-teho storočia. Kostol má bohatú výzdobu a oltár sv. Barbory pravdepodobne od Majstra Pavla z Levoče. Dnešný vzhľad kostola je výsledkom stavebných úprav v 14.-tom a 15.-tom storočí a barokovej modernizácie po požiari v roku 1761. Kamenné opevnenie sa začalo budovať až v roku 1479 a jeho súčasťou je brána s barbakanom a kruhové bašty.
V areáli hradu je viacero objektov, najmä Matejov dom a mestská radnica postavená okolo roku 1500 a prestavaná v roku 1546. V objektoch hradu sú dnes umiestnené kultúrne zariadenia, v Matejovom dome má expozície Stredoslovenské múzeum a v budove radnice Stredoslovenská galéria.

Fotogaléria


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9144907

19.10.2019
ÚvodÚvodná stránka