Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Ždiar

Ždiar

Kraj: Prešov
Okres: Poprad
Web: www.zdiar.sk

Popis

Územie na ktorom neskôr vznikla obec Ždiar, sa spomína v listine z roku 1282 a nazýva sa Stragar. Založenie a osídlenie obce sa však datuje do konca 16. a začiatku 17. storočia. Obec založili na valašskom práve. Patrila Lendackému panstvu, neskôr Horváth - Palocsayovcom.

Múzeá

Múzeum Ždiarsky dom Ždiar

Múzeum Ždiarsky dom bolo zriadené v roku 1971. Nachádza sa v drevenej účelovej stavbe, ktorá predstavuje pôvodnú architektúru obce Ždiar.

Celá stavba bola rozdelená na dve časti obytnú a hospodársku. V obytnej je stála výstava ľudovej tvorivosti - ždiarske kroje, hračky, bábiky, domáce zvieratká a iné. Sú tu umiestnené aj pomocné náradia, hudobné nástroje, známe na sevemom Spiši a Podhalí v Poľsku, známe husle "zlobcoky", ktoré v Ždiari vyrábal ľudový umelec Matej Pitoňák a ktoré zozbierala jeho dcéra Ružena Zachvejová po ždiarskych pôjdoch a domácnostiach. V hospodárskej časti je reštaurácia, ktorá bola prínosom pre dovtedy nepostačujúcu kapacitu stravovania v Ždiari, otvorená v júni 1973. Mala 54 miest. Interiér bol navrhnutý architektom Cuningom z Liptovského Mikuláša. Obsluha bola oblečená v štylizovanom pracovnom ždiarskom kroji, tzv. šohajdách.


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

8547422

18.9.2019
ÚvodÚvodná stránka