Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Turčianske Jaseno

Turčianske Jaseno

Kraj: Žilina
Okres: Martin
Web: turcianskejaseno.sk

Popis

Obec ležiaca asi 5 km JV od Martina. Prvý záznam je z roku 1249, keď kráľ daroval za zásluhy najvýchodnejšiu časť jordánskeho územia Tomášovi, Martinovi a Beňovi. Turčianske Jaseno vzniklo zlúčením Horného Jasena a Dolného Jasena v roku 1971.

Pamiatky

Pamätná izba Jesenskovcov, Turčianske Jaseno

Rímskokatolícky kostol sv. Margity

Kostol patrí do skupiny ranogotických vidieckych kostolov v Turci postavených pod vplyvom stavebnej hute premonštrátov z Kláštora pod Znievom. Vidiecky kostol postavený na malom návrší na okraji obce svojimi jednoduchými hmotami pripomína ešte obdobie románske no stavebne sa už hlási ku gotike. Jeho vznik môžeme položiť približne do roku 1300. Jednoduchá jednoloďová stavba s polygonálne uzavretým presbytériom je v súčasnosti očistená od mladších prístavieb, ktorých veľkosť a tvar sú prezentované kamennými múrikmi v úrovni trávnatého terénu. Renesančná klenba lode bola pri rekonštrukcii v 90-tych rokoch 20.storočia odstránená a obnovený bol trámový strop. Táto regotizácia objektu necháva výborne vyznieť reštaurovaným nástenným maľbám zo 14.storočia v interiéri kostola. Drevená maľovaná protestantská empora, ktorá bola v lodi kostola umiestnená, je v súčasnosti v zbierkach SNM – Múzea A.Kmeťa v Martine. Jednoduchá silueta kostola s kontrastujúcimi bielymi omietkami a tmavou šindľovou strechou tvoria dominantu na malebnej siluete Horného Jasena.

 


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

8546925

18.9.2019
ÚvodÚvodná stránka