Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Smolenice

Smolenice

Kraj: Trnava
Okres: Trnava
Web: www.smolenice.com

Popis

Prvé písomné pamiatky o existencii obce Smolenice pochádzajú z polovice 13. storočia, i keď ich vznik treba hľadať už v dobe novofeudálnej. Ako majitelia panstva sa vystriedali viaceré šľachtické rody. Napríklad v roku 1388 darovacou listinou kráľa Žigmunda pripadli vojvodcovi Ctiborovi zo Ctiboríc. Od roku 1438 sa novým majiteľom Smoleníc stal pezinský a svätojurský gróf Juraj.
V Smoleniciach na narodil Štefan Banič (1870-1941), vynálezca padáka. V obci je aj pochovaný a má v kultúrnospoločenskom dome pamätnú izbu.

Múzeá

Múzeum Molpír Smolenice

Múzeum je umiestnené v budove starej fary. Časť expozície tvoria exponáty z halštattského hradiska Molpír. V múzeu má svoj kútik regionálny historik a učiteľ Štefan Jastrabík. Jedna miestnosť patrí vynálezcovi padáka Štefanovi Baničovi. Zaujímavá je expozícia starých kníh zo 17. - 19. storočia z farskej knižnice. Na chodbách je zdokumentovaná história obce v obrázkoch. Flóra a fauna Smoleníc a okolia spolu s minerálmi sú v ďalšej miestnosti. V poslednej miestnosti je etnografia Smoleníc a okolia.
Otváracie hodiny Múzea Molpír: Ut-Ne 10:00-16:00 cez letnú sezónu

Pamiatky

Molpír - Významná archeologická lokalita na vŕšku oproti Smolenickému zámku. Pôvodne trácko-skýtske hradisko, keltské hradisko, pohrebisko dunajskej mohylovej kultúry ako i veľkomoravské. Dodnes zachované zemné valy. Prístupová cesta vedie naľavo od kostola.

Hrady, zámky a kaštiele

Smolenický zámok

 


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

8583280

20.9.2019
ÚvodÚvodná stránka