Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Raková

Raková

Kraj: Žilina
Okres: Čadca
Web: www.rakova.sk

Popis

Obec Raková sa spomína v písomnostiach už v roku 1658. Je to významná kysucká obec nachádzajúca sa medzi Čadcou a Turzovkou, ktorá je rodiskom národného buditeľa, katolíckeho kňaza, dramatika a organizátora národného života Jána Palárika.

Pamiatky

Pamätná izba Jána Palárika Raková

Pamätná izba je umiestnená v budove kultúrneho domu. Otvorená bola v roku 1972 pri 150. výročí jeho narodenia. Pamätná izba Jána Palárika v Rakovej je venovaná významnému rodákovi a jej zameranie vystihuje názov výstavy “JÁN PALÁRIK – ŽIVOT A DIELO”. Ján Palárik sa narodil v chudobnej učiteľskej rodine 27.apríla 1822 a zomrel 7.decembra 1870 v Majcichove, kde je aj pochovaný a zriadili mu tiež pamätnú izbu. Ján Palárik bol nielen národný buditeľ a katolícky kňaz, ale aj dramatik a autor viacerých slovenských učebníc. Medzi jeho najznámejšie dramatické diela patrí napríklad DROTÁR alebo DOBRODRUŽSTVO PRI OBŽINKOCH.
Na počesť tohto kňaza, dramatika a publicistu sa tu koná každý rok súťažná prehliadka ochotníckych divadiel s názvom Palárikova Raková. Návštevu pamätnej izby je potrebné vopred dohodnúť na Obecnom úrade v Rakovej.
Kontakt : tel. č.: 041/434 10 55

Zrubový roľnícky dom

Objekt je datovaný na portáli 1863. Je individuálne upravený variantom formy, rozšírenej v Kysuckej doline. Dom je postavený v dolinnej reťazovej zástavbe na rovnom mieste, situovaný čelnou stenou na juh a zadnou stranou na komunikáciu. Pôdorys je členený na izbu, bočnú komoru, pitvor a kuchyňu. K zrubovej časti je vstavaná časť murovaná - maštaľ - tak, že svojim pôdorysom zasahuje do pôvodnej plochy pitvora. konštrukcia je zrubová, použité sú kresané brvná a spáry vyrovnané látkami. Rezné plochy rván v uhloch sú nabielené, ako aj portál domu. Strecha je lomená s vysokým štítom, zdobeným latkovaním. Krytina je šindľová, vyspravená térpapierom. Štíty sú zdobené hálkami. Murovaná časť ma osobitnú strechu s nižšie položeným hrebeňom. pred vchodom domu je strecha predĺžená nad gánok. Na fasáde je upevnená kaplnka s obrázkom p. Márie. Okenné otvory sú druhotne zväčšované. Prostredie objektu je narušené novšími úpravami okolitých objektov. Tradičný charakter je vcelku zachovaný.

Pamätná tabuľa Jána Palárika

Pamätná tabuľa je umiestnená na súkromnom obytnom dome č. 266. Je pamiatkou na Jána Palárika, dramatika, rodáka z Rakovej. Dom č. 266 je postavený na mieste stavby bývalého rodného domu Jána Palárika.

Pomník Jána Palárika

Pomník je z roku1940 od Fraňa Štefunku. Na vysokom štvorcovom podstavci je poprsie Jána Palárika, ktoré je z pieskovca a na spodnej časti je meno spisovateľa "Ján Palárik".

Pomník padlým v I. a II. svetovej vojne

Pomník bol postavený v roku 1947 padlým v I. a II. svetovej vojne. Na štvorcovom podstavci je sakrálna plastika. Na čelnej strane podstavca sú umiestnené textové tabule s menami padlých v oboch vojnách, zhotovené z čierneho mramoru. Celý pomník je z pieskovca.

 


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

8546948

18.9.2019
ÚvodÚvodná stránka