Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Rajecké Teplice

Rajecké Teplice

Kraj: Žilina
Okres: Žilina
Web: www.rajecke-teplice.sk

Popis

Rajecké Teplice sú v tomto smere zahalené rúškom tajomstva. Prvé svedectvo o existencii Rajeckých Teplíc dokladuje listina uhorského kráľa Ľudovíta Veľkého z roku 1376. V listine sa v súvislosti so zámenou kráľovských majetkov v Novohradskej stolici za rajecké majetky šľachtica Dominika a jeho príbuzných spomína aj škultécia dediny Teplica: „scultetia seu rectoratus vulgo wayth villae Tapolcha“. Na základe toho možno predpokladať, že Rajecké Teplice vznikli v polovici 14. storočia. Boli kolonizované pravdepodobne z neďalekej Žiliny, rovnako ako ďalšie osady Rajeckej doliny.
Celé územie v povodí rieky Rajčanky patrilo hradu Lietava, ktorý sa prvý krát spomína v roku 1318. Až v roku 1496, v dobe Zápoľskovcov, sa ako súčasť lietavského panstva uvádzajú Rajecké Teplice („possessio Toplycza“). Vtedy tu žilo niekoľko sedliackych rodín zaoberajúcich sa roľníctvom, chovom dobytka a drevorubačstvom, neskôr sa spomína i teplický mlyn a píla.

Múzeá

Múzeum dopravy Rajecké Teplice


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

8546946

18.9.2019
ÚvodÚvodná stránka