Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

... aktuálne výstavy a podujatia pod fotogalériou ...

Kontaktné údaje

Zámocké námestie 1, 967 01 Kremnica
Tel.: +421 45 674 39 68
E-mail: muzeum@nbs.sk
Www: www.muzeumkremnica.sk

Otváracie hodiny

október - apríl: Ut-So 09.00 – 12.00, 13.00 – 16.30
máj - jún: Ut-Ne 09.00 - 12.00 13.00 - 16.30
júl - august: Po-Ne  9.00 - 12.00, 13.00 - 17.30
september: Ut-Ne  9.00 - 12.00, 13.00 - 16.30

Možnosti vstupu, vstupné

dospelí: 3 €
zľavnené (deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP): 1,50 €

História-popis

Mestský hrad v Kremnici je komplex stredovekých budov rôzneho poslania, ktoré vznikali postupne od 13. do 15. storočia. Hrad je chránený opevnením, na ktoré sa napájajú mestské hradby. Kremnické mestské hradby možno zaradiť medzi najzachovalejšie na Slovensku. V rokoch 1976 – 1996 prešiel hradný areál komplexnou obnovou. Historické centrum Kremnice bolo v roku 1956 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu a stredoveký Mestský hrad je národnou kultúrnou pamiatkou.
V hradnom areáli sa nachádza 6 expozícií v priestoroch štyroch objektov: Románsky karner, Malá veža, Severná veža a Radnica.

Expozície

Kostol sv. Kataríny - stojí v strede areálu a ide o dominantný gotický kostol sv. Kataríny – patrónky mesta s neogotickým interiérom. Na bočnom oltári je umiestnená socha Madony z prelomu 15. – 16. storočia, v zadnej časti lode sa nachádzajú tri drevené gotické plastiky svätíc a baroková kamenná plastika od Dionýza Stanetiho. Z obdobia renesancie je zachovaný toskánsky stĺp kazateľnice, ako aj krstiteľnica z ružového mramoru najvýznamnejšieho kremnického medailéra Krištofa Füssela. Kostol je požehnaný, konajú sa v ňom cirkevné obrady.
Ku kostolu bola v 15. storočí voľne pristavaná veža. Dnes má renesančnú podobu, ktorú dostala po požiari v roku 1560. Po stáročia v nej sídlili strážcovia a ohlasovali nebezpečenstvo. V súčasnosti funguje izba strážcov ako expozícia a zároveň je odtiaľ najkrajší výhľad na panorámu mesta a okolité kopce. Návštevníci sa k nej dostanú výstupom po 127 točitých kamenných schodoch.
Pri komplexnej rekonštrukcii hradného areálu bol v kostole sv. Kataríny inštalovaný organ mimoriadnej kvality. Pravidelne organizujeme koncerty popredných domácich a zahraničných organových virtuózov. Dobrú akustiku kostola ocenili aj sólisti, vokálne a inštrumentálne hudobné telesá.

Barokové plastiky - táto expozícia sa nachádza v pôvodnej budove Radnice. Tvoria ju dva ucelené súbory plastík. Prvý pochádza z barokového oltára kostola sv. Kataríny. Plastiky vytvorila kremnická dielňa okolo roku 1700. Druhý súbor je z dielne Dionýza Stanetiho. Jeho monumentálne zlátené plastiky pôvodne zdobili oltáre dnes už nestojaceho kostola Panny Márie na námestí.

Karner - táto najstaršia stavba Mestského hradu – románsky karner z 13. storočia má v suteréne sprístupnenú kostnicu a v hornej časti kaplnku s gotickými nástennými maľbami.

Kremnické zvony a zvonolejári - táto expozícia je umiestnená na troch poschodiach v Malej veži. Zoznamuje návštevníkov s históriou tunajších zvonolejárskych dielní a je doplnená originálmi i kópiami kremnických zvonov. V podveží visí najstarší a najväčší zvon Urban z roku 1588, ktorý má priemer 1,66 metra.

Z archeologického výskumu hradu - expozícia inštalovaná na dvoch poschodiach severnej veže.

Obrana mesta - expozícia sa nachádza na 3. poschodí severnej veže. Severná veža bola dôležitým prvkom v obrannom systéme hradu, nakoľko chránila jeho severný vstup. Preto má nad vchodom tzv. smolný nos, ktorým obrancovia liali na nepriateľa horúcu vodu a smolu. Expozícia približuje návštevníkom fortifikačný systém mesta, ako aj zbrane, ktorými bol chránený.

Mestský hrad spravuje Múzeum mincí a medailí v Kremnici

Fotogaléria


 
Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica


 
 
Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica


 
 
Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica


 
 
Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica

Mestský hrad Kremnica


 
 

 
Položky 1-16 z 50

4.8. - 1.9.2019  

Ukážky organovej hudby 2019.jpg

Mestský hrad Kremnica

Ukážky organovej hudby

4. 8. 2019 / 11. 8. 2019 / 18. 8. 2019 / 1. 9. 2019
o 11:00 a o 13:00

V Kostole sv. Kataríny v Kremnici sa nachádza jeden z významných kvalitných nástrojov v chrámovom priestore na Slovensku, ktorý postavila v roku 1992 firma Rieger-Kloss z Krnova. Organ má 47 registrov a 3475 znejúcich píšťal. Zaujímavosťou nástroja je rozdelenie jeho jednotlivých častí v priestore kostola, ktoré vychádza z architektonických špecifík chrámu. Päť častí je rozložených na chóre a šiesta umiestnená vo výklenku bočného chóra. Vďaka kvalitnému vyhotoveniu, intonácii píšťal, zvukovej koncepcii, rozmiestneniu a mimoriadne dobrým akustickým podmienkam priestoru poskytuje tento organ poslucháčovi originálny zvukový zážitok. Všetky tóny od najhlbších po najvyššie, ako aj farby registrov znejú veľmi dobre a vyrovnane. Pleno nástroja je mohutné a impozantné. Možnosti organa vyhovujú tak pre interpretáciu organovej literatúry rôznych štýlových období, ako aj pre liturgickú hru. Okrem liturgickej hry je pravidelne využívaný na koncertné účely a uskutočnilo sa na ňom aj viacero CD nahrávok. Jeho vlastnosti ho právom zaraďujú medzi hodnotné nástroje.
Pre návštevníkov Mestského hradu v Kremnici ponúkame okrem prehliadky hradného areálu a jeho expozícií aj prehliadku Kostola sv. Kataríny obohatenú o ukážky organovej hudby, vďaka ktorým budú mať možnosť tento výnimočný hudobný nástroj nielen vidieť, ale aj počuť.
Na organe zaznejú ukážky skladieb od známych autorov: J. S. Bach, A. Vivaldi, Ch. M. Widor, A. Marcello, L. Boelmann, ako aj od súčasných skladateľov: H. Zimmer, C. Williams a iné.

Dĺžka trvania: 20 minút
Hrá: Miroslav Sebastian Zaremba

Vstupné: v cene bežného vstupného na Mestský hrad (3 € dospelí / 1,50 € deti, študenti,
seniori, ZŤP)


 

23.8.2019   19:00 - 22:00

Inventúra démonov.jpg

Mestský hrad Kremnica

Inventúra démonov

V ponuke letných akcií NBS – Múzea mincí a medailí Kremnica nemôže chýbať ani večerné podujatie so strašidelným nádychom. V piatok 23. augusta 2019 majú návštevníci Mestského hradu v Kremnici možnosť uvidieť divadelné predstavenie s názvom Inventúra démonov... pravdivé zrkadlo k smrteľným hriechom. Nočné putovanie za hranice tradično-netradičných zážitkov začne o 19:00 hod. a bude trvať do neskorých nočných hodín.

O ľudskom hriechu už boli popísané stovky kníh. Sú však jednotlivé smrteľné hriechy až natoľko hriešne? Dokážeme si so svojimi hriechmi poradiť sami, alebo potrebujeme nejakého ochranu nad sebou? Kto by rád videl svet a ľudstvo bez hriechu? Zrkadlo večne živým démonom nastaví cestovateľská misia. Aby návštevníci zistili odpovede na všetky tieto otázky, budú putovať naprieč storočiami a európskymi krajinami, kde sa v ústredných úlohách predstavia lenivosť, pýcha, hnev, obžerstvo, lakomstvo, závisť a smilstvo. Teda sedem kardinálnych hriechov. Hlavnými sprievodcami plavby údolím siedmich démonov po starej Európe budú dvaja stvoritelia sveta, ktorí si na pomoc zoberú tiež svoje hovorkyne. Čo však na konci plavby údolím démonov napíšu tlačové hovorkyne nebeských a pekelných brán do záverečnej správy o súčasnej miere ľudského hriechu? Páchajú ľudia svoje poklesky vedome, alebo im boli vopred nadelené? Hrešia dnes ľudia viac alebo rovnako ako v minulosti? Odpovede na tieto doposiaľ nevyriešené a veľmi aktuálne otázky rozlúskne divadelné predstavenie Inventúra démonov. Kto sa nebojí, nech sa príde popasovať s touto sedmičkou hriechov. Spoveď ho v tento večer určite obíde... a o nevšedný divadelný zážitok bude postarané!

Návrat do minulosti sprostredkujú členovia divadelnej skupiny Teatro Orlus.

Dramatizované divadelné prehliadky začnú na Mestskom hrade v Kremnici o 19:00, 20:00, 21:00 a 22. hodine.

Trvanie jedného predstavenia je cca 55 minút, limitovaný počet osôb na jedno predstavenie.
Vhodné pre deti od 10 rokov.

Vstupné: 4 € dospelí / 2 € deti, študenti, seniori, ZŤP
Rezervácia vstupeniek od 15. 8. 2019 osobne na Mestskom hrade alebo na č. 045/674 3968.


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 19.8.2019

meniny má: Lýdia

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

8125609

19.8.2019
ÚvodÚvodná stránka