Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Kaštieľ Imre Madácha, Dolná Strehová

Kaštieľ Imre Madácha, Dolná Strehová

Kontaktné údaje

Ul. Madácha 1, 991 02 Dolná Strehová
Tel.: +421 47 489 71 89
E-mail: mkms@snm.sk
Www: www.snm.sk

Otváracie hodiny

Marec - Október
utorok - nedeľa: 10.00 - 17.00

November - Február
utorok - nedeľa: 10.00 - 16.00

História-popis

Pôvodný kaštieľ Madáchovcov v roku 1717 vyhorel a obeťou plameňov sa v roku 1758 stala aj zrenovovaná budova. Koncom 18. storočia sa Alexander Madách, starý otec Imre Madácha, pustil do budovania nového rodinného sídla. Na mieste niekdajšieho kaštieľa, pripomínajúceho pevnosť, tu dnes stojí rokokovo-klasicistická budova. Práve v nej žil a tvoril autor Tragédie človeka.
V kaštieli je stála expozícia spisovateľa a dramatika Imreho Madácha a spisovateľov, ktorí sa narodili, žili a tvorili v tomto regióne. Kaštieľ je zariadený pôvodným nábytkom a predmetmi osobnej potreby dokumentujúcimi život a dielo spisovateľa. Pri kaštieli v parku je hrobka spisovateľa I. Madácha.
Imre Madách sa narodil v Dolnej Strehovej 21.1.1823.

Expozície

"Kde som to vlastne? Kde sú moje sny?"

Prvá časť novej memoriálnej expozície v kaštieli Madáchovcov v Dolnej Strehovej prezentuje život v priestoroch kaštieľa v 19. storočí a prostredie, v ktorom vznikalo dielo celosvetového  literárneho významu. Druhá časť stálej expozície – Tragédia človeka – vyzdvihuje najdôležitejšie myšlienky zo všetkých 15 obrazov Madáchovho diela. Farebný pás na podlahe vyznačuje smer prehliadky  a sprevádza nás po všetkých obrazoch Tragédie. Pri madáchovskom putovaní časom môžeme prejsť cestu sveta – jeho minulosť, prítomnosť i budúcnosť. Stotožnení s Adamom, ktorý zosobňuje ľudstvo, sa môžeme zamyslieť nad vlastným bytím. Spisovateľ nám tak dáva možnosť pochopiť vlastnú existenciu ako súčasť univerza. Pri prechádzke nám pomáha aj hlasový sprievodca (audioguide) v štyroch jazykoch - slovenský, maďarský, nemecký, anglický.

Kaštieľ spravuje Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku SNM, Bratislava


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9086438

15.10.2019
ÚvodÚvodná stránka