Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Fiľakovo

Fiľakovo

Kraj: Banská Bystrica
Okres: Lučenec
Web: www.filakovo.sk

Popis

Fiľakovo a okolitá krajina Cerovej vrchoviny bolo osidlené už v prehistorickom období, ako dokazujú mnohé nálezy. V 12. storočí už stála na mieste hradného vrchu pravdepodobne kamenná pevnosť predstavujúca hrad s obalovým múrom a štvorbokou vežou, s drevenými palisádami a valom. Prvá písomná zmienka je z listu pápežovi z roku 1242, v ktorom je filakovský hrad spominaný ako jeden z hradov, ktore prežili tatárske nájazdy. Dnešné mesto sa postupne vyvinulo z podhradia Fiľakovského hradu a privilégiá mestečka získalo v roku 1423.

Múzeá

Hradné múzeum vo Fiľakove

Pamiatky

Kostol s františkánskym kláštorom / Roman-Catholic church with Franciscian Monastery
Františkánsky kostol s budovami kláštora pôvodne pochádza z roku 1513, pričom v roku 1554 bol zmenený na tureckú džámiju a definitívne zničený Turkami pri obliehaní v roku 1682. V rokoch 1694 -1727 znovuvybudovaný ako barokový s hodnotným interiérom. Veža je postavená netypicky na severovýchodnej strane lode. Úpravy fasád sú z rokov 1725-1728. Jednoloďový priestor s polygonálnym uzáverom presbytéria je zaklenutý valenými lunetovými klenbami so štukovými obrazcami. Klenbový systém spočíva na vtiahnutých oporných pilieroch so združenými pilastrami. Kostol má barokový murovaný chór. Na juhovýchodnej strane bočná kaplnka, v nikách fasády a nad vchodom do kostola sú barokové plastiky. Hlavný aj oba bočné oltáre barokové, kazateľnica z 1. polovice 18. storočia a ďalší bočný oltár ranobarokový a dva oltáre rokokovou ornamentikou a plastikami.
Kláštor nadväzuje na kostol zo severozápadnej strany. Ide o dvojpodlažnú budovu s ústredným rajským dvorom a krížovou chodbou. V prízemí sa nachádzajú arkády podklenuté krížovými klenbami. Na dvore kláštora nájdeme náhrobné kamene z bývalého tureckéhu cintorína.

Hrady, zámky a kaštiele

Hrad Fiľakovo

Heroldov kaštieľ
Kaštieľ vo Fiľakove, v ktorom je dnes Gymnázium bol postavený koncom 18. storočia ako sídlo rodiny grófa Berchtolda, ktorý pochádzal z Tirolska. Pôvodný barokový charakter kaštieľa sa v dôsledku častých opráv čiastočne stratil. Na prízemí možno vidieť zachované barokové klenby a drevenú vyrezávanú výzdobu. Okolitý park s rozlohou 8,2 ha a obsahuje 16 taxónov drevin, medzi ktorými je aj niekoľko vzácnych cudzokrajných stromov.

Koháryho kaštieľ (kúria)
Keď v roku 1682 turecko-kurucké vojská zničili hrad aj mesto, kapitán fiľakovského hradu Štefan Koháry II. dal po návrate zo zajatia znovupostaviť katolícky kostol a vybudoval aj kaštieľ, tzv. Koháryho kúriu. Táto baroková stavba z prvej polovice 18. storočia bola vystavaná na starších základoch kúrie Báthoryovcov zo 17. storočia. V súčasnosti sa nachádza v dosť biednom stave, spolu so zanedbaným hospodárskym dvorom. Za povšimnutie stoja vynikajúce štukové pruské klenby a priestranná pivnica s lunetovou klenbou.

Cebrianova kúria
Prízemnú kúriu dal postaviť v roku 1847 František Cebrian. Jednoposchodová budova je postavená v klasicistickom štýle. Na užšej strane fasád má netradične situovanú portiku a pilierovú arkádu. V súčasnosti je v objekte poliklinika.

Fotogaléria

 


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

8580657

20.9.2019
ÚvodÚvodná stránka