Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Dubnica nad Váhom

Dubnica nad Váhom

Kraj: Trenčín
Okres: Ilava
Web: www.dubnica.sk

Popis

Mesto Dubnica nad Váhom leží v údolí Bielych Karpát a Strážovských vrchov na ľavom brehu rieky Váh. Doklady o najstaršom osídlení Dubnice pochádzajú zo staršej doby kamennej. Najstaršia písomná zmienka o Dubnici je v listine z roku 1193. V tejto listine sa spomína Dubnica ako majetok dedične užívaný bratmi Vratslavom a Piskinom.

Múzeá

Dubnické múzeum, Dubnica nad Váhom

Pamiatky

Barokový rímsko-katolícky kostol sv. Jakuba apoštola
Najstarším archívnym dokladom, v ktorom sa spomína tento dubnický kostol je listina ostrihomskej kapituly z roku 1276. Kostol je gotický, barokovo upravený v roku 1754. Dubnický kostol sv. Jakuba je zapísaný v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok.

Mariánska socha z polovice 18.storočia
Plastika panny Márie sa nachádza na námestí Matice Slovenskej. Táto rokoková socha je z polovice 18. storočia s bohato členeným podstavcom. Na čelnej strane podstavca sa nachádza dvojitý erb a rokoková girlanda.

Rokokové súsošie sv. J. Nepomuka
Rokokové súsošie pochádza z roku 1773 a je umiestnené na troch samostatných podstavcoch. Na dvojstupňovej základni je plochý sokel s rímsou, na ňom sú 3 samostatné piliere dekorované rastlinnými úponkami. Piliere majú rímsové hlavice, na strednom socha sv. Jána Nepomuckého v charakteristickom odeve s krucifixom v rukách, odev je bohato riasený v súlade s pohybom tela. Na bočných pilieroch sú sochy dvoch anjelov.

Stĺp hanby
Stĺp hanby je z kameňa s jednoduchou rímsovou hlavicou, na troch stranách so železami. V hornej časti je ukončený kamennou guľou. Už dlhší čas je stĺp premiestnený z jeho pôvodného miesta ku kaštieľu.

Secesná vila staviteľa Reima
Vila staviteľa Reima je vybudovaná v roku 1903 secesnom slohu. Objekt má dve podlažia. Na čelnej a zadnej fasáde sú 2 vežičky, pôdorys je nepravidelný.

Park J.B. Magina
Vznik a vývoj parku je spätý s rodom Ilešhaziovcov. Gašpar dal roku 1657 vybudovať kaštieľ, ku ktorému vybudoval aj záhradu. Najznámejšou súčasťou parku Ilešháziov vo francúzskom slohu bola oranžéria z roku 1733.

Hrady, zámky a kaštiele

Dubnický kaštieľ, Dubnica nad Váhom

Renesančný kaštieľ
Dubnický renesančný kaštieľ je z 1. polovice 17. storočia, jeho najväčšie úpravy nastali v 18. storočí. Poschodová budova sbočnými krídlami vybiehajúcimi do uhla, má v strednom krídle vretenové schodište. Z druhej strany objektu sa nachádza Dubnický park. V renesančnom kaštieli dnes sídli hotel Astoria Lux.


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

8547319

18.9.2019
ÚvodÚvodná stránka