Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Detva

Detva

Kraj: Banská Bystrica
Okres: Detva
Web: www.detva.sk

Popis

Detva bola založená v roku 1638 ako obec Víglašského panstva jeho majiteľom Ladislavom Csákym. V roku 1811 bola povýšená na mestečko, s právom organizovania výročných trhov a jarmokov. Vtedy pravdepodobne dostala aj erb, ktorého tri smreky symbolizujú lesné bohatstvo oblasti.

Múzeá

Podpolianske múzeum, Detva

Pamiatky

Kostol sv. Františka z Assisi - postavený v rokoch 1803 - 1804, obnovený, pôvodne renesančný chrám, dnes chránená kultúrna pamiatka. Nachádzajú sa v ňom neskorobarokové oltárne maľby a bohato zdobený interiér.

Bývalý Obecný dom postavený v roku 1908. Patrí k historicky najstarším architektonickým objektom Detvy. Do roku 1991 bola sídlom obecného, neskôr mestského úradu. 

Rodinný dom Vagačovcov, zakladateľov prvej bryndziarne na Slovensku. Ján Vagač založil v roku 1787 bryndziareň, ktorej výrobky boli známe a obľúbené doma i v zahraničí. Dom bol postavený na začiatku 20. storočia a nadstavaný v roku 1930.V súčasnosti je v rekonštrukcii.

Pôvodný detviansky murovaný dom s dlhým dvorom bol pre Detvu v minulosti charakteristický. Drevená brána z roku 1857, uzatvárajúca dvor, je poslednou zachovanou ukážkou drobnej drevenej architektúry pôvodnej Detvy. Stavba je chránenou kultúrnou pamiatkou.

Kaľamárka sa nachádza sa asi 5 km severne od centra Detvy, smerom na Chrapkovú.
Andezitová skalná plošina obkolesená skalnými stenami, komínmi a vežami s výškou presahujúcou 10m. Nálezy zo skalnej plošiny Kaľamárky patria do neskorej doby bronzovej. Výskum potvrdil jej keltské osídlenie, osídlenie v rímskej i veľkomoravskej dobe a jeho zánik v 10. alebo 11. storočí nášho letopočtu. Náučný chodník sprístupňuje históriu Kaľamárky.

Fotogaléria

 


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

8580669

20.9.2019
ÚvodÚvodná stránka