Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Vinné

Vinné

Kraj: Košice
Okres: Michalovce
Web: www.vinne.sk

Popis

VinnéVinné sa nachádza v juhozápadnej časti Vihorlatu v bezprostrednej blízkosti rovnomenného jazera, ktoré sa využíva najmä v letných mesiacoch na rekreačné účely. Je vybavené stravovacími, ubytovacími a doplnkovými službami v oblasti cestovného ruchu. Najvýznamnejším turistickým lákadlom pre návštevníkov obce je Zemplínska Šírava, naše more. Vinné, obklopené nádhernými lesmi a jazerami a opradené bohatou históriou, predstavuje výborné spojenie poznávacieho turizmu a rekreácie.

Prvé dôkazy o existencii človeka na tomto území pochádzajú z mladšej doby kamennej. Nepretržité osídlenie chotára obce sa predpokladá od 6. storočia, čím sa zaraďuje k najstarším na Slovensku. K vzácnym archeologickým nálezom patria základy románskeho kostola sv. Kríža z 9. storočia. Prvá písomná zmienka o Vinnom sa nám zachovala z roku 1249. Z tohto obdobia pochádza i rovnomenný hrad, ktorý sa stal centrom panstva s 25 dedinami. Už v 14. storočí sa vo Vinnom pestoval vinič. Popri oľnohospodárstve sa rozvíjal i obchod, významná bola i ťažba andezitu. Počas druhej svetovej vojny pôsobili vo Vihorlate partizánske skupiny. Vinné, ako ich podporovateľa, preto fašisti ku sklonku vojny vypálili. Udalosti pripomínajú pomníky s umeleckou hodnotou v miestnom parku. Obec oplýva kultúrnymi pamiatkami. Ranogotický Kostol sv. Anny bol viackrát upravovaný, no sú na ňom zachované prvky z 13. storočia. Zachovala sa tu i neogotická Kaplnka sv. Rodiny. Šľachtické rody zanechali svoju pečať v podobe neskororenesančného kaštieľa zo 17. storočia.
Počas druhej svetovej vojny bola obec potrestaná za pomoc partizánom. 30. októbra 1944 do obce vnikli nacistické oddiely, ktoré popravili na mieste 7 obyvateľov a ďalších 15 deportovali do koncentračných táborov. Ostatných obyvateľov obce následne vyhnali zo svojich obydlí a obec vypálili. Zhorelo 285 domov, 120 domov bolo ohňom poškodených len čiastočne.

Hrady, zámky a kaštiele

Viniansky hrad

 


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9116420

17.10.2019
ÚvodÚvodná stránka