Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

Noc múzeí a galérií 2019

Typ akcie:
Mestské múzeum Sereď
Dátum:
18.5.2019
Do:
18.5.2019
Čas:
10:00 - 21:00
Popis:

Program:
10:00 – 21:00 Prehliadky expozícií a výstav s odborným výkladom

10:00 – 14:00 Aquamanile – nádoba v stredoveku, tvorivá dielňa s hlinou

15:30 – 17:00 Prednášky:
1. Spolok pre vybudovanie pomníka generálovi M. R. Štefánikovi – Eva Vrabcová
2. Pozostalosť po generálovi M. R. Štefánikovi
– Peter Macho, Historický ústav SAV v Bratislave

18:00 – 19:00 Československé komorné duo – účinkujú Pavel Burdych, český virtuózny huslista a Zuzana Berešová, slovenská klavírna virtuózka

Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo. Pod týmto patronátom, spolu so Slovenským národným múzeom, Zväzom múzeí a galérií, múzeami a galériami na Slovensku a kultúrnymi partnermisa do tohto projektu zapojilo i Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi.

Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi Vás srdečne pozýva v sobotu 18. mája 2019 od 10:00 do 21. hodiny na podujatie „Noc múzeí a galérií“. Už od 10. hodiny je pripravený bohatý program. Počas tohto dňa až do 21:00 sú pre návštevníkov múzea umožnené prehliadky expozícií a výstav s odborným výkladom, tvorivá dielňa na tému Aquamanile. V duchu spomienky na významnú slovenskú osobnosť M. R. Štefánika a česko-slovenské kultúrne vzťahy dvoch národov pripravili v múzeu prednášky a komorný koncert.

Na terase v Múzejnej záhrade si už od 10.00 hodiny do 14.00 hodiny môžu návštevníci vyskúšať v tvorivej dielni vyrobiť nádobu Aquamanile (latinský význam slova voda (aqua)  ručne (manus)). Stredoveká spoločnosť ju používala najskôr v kostoloch a neskôr i na umývanie rúk pri jedle. V Európe sa objavujú tieto nádoby v 11. storočí, používajú sa pri obradoch v kostoloch a táto tradícia umývania rúk sa prejavila i v živote šľachty a mešťanov. Nebola to len obyčajná nádoba, z ktorej sa nalievala voda na očistu rúk, ale zároveň odrážala úspech a bohatstvo samotného hostiteľa. Tvorivú dielňu bude viesť výtvarníčka Elena Chatrnúchová.

Prednášky k výročiu tragédie zahynutia významnej slovenskej osobnosti M. R. Štefánika sa uskutočnia od 15.30 a do 17. hodiny. Prvá prednáška archivárky PhDr. Evy Vrabcovej má názov Spolok pre vybudovanie pomníka generálovi M. R. Štefánikovi. Tragická smrť Milana Rastislava Štefánika, ktorý sa veľmi zaslúžil o vznik nového štátu

i smrť jeho troch sprievodcov 4. mája 1919 hlboko otriasla kultúrnou verejnosťoua jeho priateľmi, medzi ktorými bol aj architekt Dušan Jurkovič. Na jeho návrh boli všetci pochovaní 11. mája 1919 na Bradle nad Štefánikovou obcou -Košariskami. Na zasadnutí Telovýchovnej jednoty Sokol v Bratislave bol 9. októbra 1919 založený Odbor pre postavenie pomníka generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, ktorého cieľom bolo organizovať a realizovať zbierku na postavenie pomníka a založiť tak Spolok pre postavenie pomníka generálovi M. R. Štefánikovi. V prednáške bude prezentovaná táto téma štúdiom archívnych dokumentov, ktoré poukazujú aj na problémy, ktoré sa vyskytli, pokým nebola mohyla dokončená a slávnostne odhalená.

Druhá prednáška vedeckého pracovníka Petra Macha, PhD. z Historického ústavu SAV v Bratislave má názov Pozostalosť po generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Pozostalosť po generálovi M. R. Štefánikovi bola v roku 1920 prevezená z Paríža do Československa. Vláda sa usilovala odkúpiť ju od rodiny Štefánikovcov. Po dlhých naťahovačkách sa to vláde podarilo, využili ju na budovanie Múzea čs. légií v Prahe - Tróji. Osobitnú podkapitolu tvorí snaha previezť torzo generálovej pozostalosti z Tahiti do ČSR. Na Slovensko bola väčšina pozostalosti prevezená až v roku 1939. Prezentovanie tejto témy prednášky umožňuje nahliadnuť trochu aj do súkromia rodiny Štefánikovcov, poodhaľuje byrokratickú mašinériu prvej republiky a spolitizovanie celej kauzy.

Komorný koncert Československého komorného dua sa uskutoční o 18. hodine v Múzejnej záhrade Mestského múzea v Seredi, v prípade nepriaznivých podmienok (nepriaznivé počasie alebo práce na zateplení budovy MsÚ) sa koncert uskutoční v priestoroch múzea. Pavel Burdych, český virtuózny huslista a Zuzana Berešová, slovenská klavírna virtuózka si pripravili program, ktorý je zostavený štýlovo len z českých a slovenských skladieb. Zaznejú skladby slovenských a českých skladateľov napr. Leoša Janáčka, Antonína Dvořáka, Jozefa Suka, Mikuláša Schneidera Trnavského Milana Nováka, Bedřicha Smetanu a iných.

Program Noci múzeí a galérií v Mestskom múzeu v Seredi je venovaný československej spomienke 100 rokov od úmrtia Milana Rastislava Štefánika.

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí. Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní. Ak Vás láka dovolenka v Česku, rezervujte si ju na stránkach: ubytování Jižní Morava alebo na horách v sekcii: ubytování Krkonoše, kde si hlavne v zime výborne zalyžujete.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Kalendárium Liptovského múzea v Ružomberku

Kalendárium Liptovského múzea v Ružomberku na rok 2019 nájdete aj tu:
http://liptovskemuzeum. ...viac...


 

Kalendárium Tekovského múzea v Leviciach


 

Ponuka prednášok Tekovského múzea v Leviciach na rok 2019


 

Komplexná obnova hradu Krásna Hôrka dostala reálne základy, projekt napreduje

Komplexný projekt obnovy hradu Krásna Hôrka a jeho okolia, ktorý je najrozsiahlejším v histórii hrad ...viac...


 

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 24.5.2019

meniny má: Ela

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

5963894

24.5.2019
ÚvodÚvodná stránka