Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

Agroart záhrady

Typ akcie:
Vihorlatské múzeum v Humennom
Dátum:
12.12.2018
Do:
27.1.2019
Čas:
Popis:

Záverečným výstavným projektom Vihorlatského múzea v Humennom v tomto kalendárnom roku je prierezová výstava výtvarníka Petra Králika z Michaloviec. Súbor vystavovaných diel predstavuje maľbu, fotografie a trojrozmerné objekty prezentujúce umelecký pohľad na pôsobenie človeka v rámci premien agrárnej krajiny.

Tvorba Petra Králika charakterizuje autora ako predstaviteľa agroartu odkazujúceho na výtvarný smer landartu, umeleckého smeru vychádzajúceho z krajinného umenia. Jednotlivé diela sú autorovým výtvarným pohľadom na prirodzené vegetačné procesy, ľudské zásahy v agrárnej krajine a  spojenia prírody a výtvarnej kreativity. V štýle agroartu spája dva svety − umenie a agrikultúru a  ich prienikom nastoľuje tému súžitia človeka a prírody. Je to inovatívny spôsob  ako odovzdať posolstvo o tom, aké je a aké by mohlo byť súžitie človeka a prírody. Prvky umenia sa tak v autorovej výpovedi snúbia s  ekologickými, spoločenskými i filozofickými apelmi na krehkosť a význam agrikultúry pre ľudstvo.  

Autor absolvoval Školu úžitkového výtvarníctva v Košiciach, neskôr Fakultu umení Technickej univerzity v Košiciach v odbore Ateliér slobodnej kreativity 3D. V súčasnosti pôsobí Peter Králik ako riaditeľ Základnej umeleckej školy v Strážskom a pedagóg výtvarného odboru. Je zakladateľom kultúrneho centra Subteren v Michalovciach a  spoluzakladateľom skupiny Strana železných, ktorá je autorovou výrazovou platformou reflektujúcou umelecký pohľad na zásahy do prírodnej krajiny, v rámci takzvaných agroprocesov.

Výstava aktuálnej výtvarnej výpovede v historických kaštieľskych priestoroch je symbolickým spojením metamorfózy umenia, architektúry, agrárnej krajiny, ako aj budovania zodpovedného vzťahu ku krajine ako životnému priestoru. Zaujme aj Vás, nakoľko mení prírodu chlieb náš každodenný?  Hľadajte na  grafikách, maľbách, fotografiách a trojrozmerných objektoch výtvarníka Petra Králika. Jeho umenie prináša stoickú dôstojnosť, láskavý humor, magickú poetiku i nástojčivú výzvu.

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí.
Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 11.12.2018

meniny má: Hilda

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

2803029

11.12.2018
ÚvodÚvodná stránka