Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

Vznik česko-slovenských légií

Typ akcie:
Horehronské múzeum v Brezne
Dátum:
7.12.2018
Do:
25.1.2019
Čas:
Popis:

Kurátorka: Mgr. Martina Ťažká

Pri príležitosti 100. výročia vzniku prvej Česko-slovenskej republiky sprístupní verejnosti Horehronské múzeum v Brezne výstavu fotografií na tému formovania česko-slovenských légií vo Francúzsku počas prvej svetovej vojny pod názvom „Vznik česko-slovenských légií“.

Výstava bola súčasťou viacerých projektov a podujatí pre širokú verejnosť pri príležitosti osláv storočnice, ktoré pripravilo Francúzske veľvyslanectvo na Slovensku a Francúzsky inštitút na Slovensku. Aj týmto spôsobom sa Francúzsko zapojilo do celonárodných osláv a tým si pripomenulo svoju aktívnu podporu demokratickým a liberálnym ambíciám a nezávislosti slovenského a českého národa - vznikom Česko-slovenskej národnej rady v roku 1916 v Paríži, Česko-slovenskej armády v júni 1918 v Darney vo Francúzsku a napokon vznikom samostatného Česko-Slovenska na základe Mierových zmlúv. V tomto ohľade zohrala určujúcu úlohu politická a vojenská činnosť francúzsko-slovenského hrdinu, generála Milana Rastislava Štefánika, najmä pri vzniku česko-slovenských légií a armády.

Výstavu zostavili odborníci z francúzskej inštitúcie Mission du centenaire de la Première guerre mondiale (Misia k storočnici Prvej svetovej vojny), ktorá bola založená v roku 2012 s úlohou pripravovať a realizovať spomienkové programy pri príležitosti storočnice Prvej svetovej vojny. Predstavuje zatiaľ nepublikované fotografie z francúzskych archívov, ktoré dokumentujú dôležité etapy formovania česko-slovenských jednotiek v krajine galského kohúta.

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí.
Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 11.12.2018

meniny má: Hilda

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

2802904

11.12.2018
ÚvodÚvodná stránka