Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

170. výročie vzniku I. Slovenskej národnej rady

Typ akcie:
Múzeum Slovenských národných rád SNM, Myjava
Dátum:
19.9.2018
Do:
19.9.2018
Čas:
15:00
Popis:

Národná rada Slovenskej republiky, Slovenské národné múzeum, mesto Myjava a Matica slovenská pozývajú na spomienkové zhromaždenie a oslavy pri príležitosti 170. výročia vzniku prvej Slovenskej národnej rady dňa 19. septembra 2018 o 15:00 v Myjave.

Prvá Slovenská národná rada vznikla 16. septembra 1848 vo Viedni, ako symbol odporu slovenského národa proti maďarskej nadvláde a útlaku. Za jej vznikom stálo obrovské úsilie, práca a snaha zakladateľov J. M. Hurbana, Ľ. V. Štúra a M. M. Hodžu, ktorých zámer bol aj týmto činom povzniesť ducha a národnú identitu Slovákov. Prvá SNR sa stala orgánom zastupujúcim záujmy a požiadavky slovenského ľudu a nádejou na zlepšenie ich sociálnych a národných pomerov.

Slovenská národná rada zahájila svoju činnosť 18. septembra 1848 v Myjave, v kraji, ktorý v tom čase patril k najemancipovanejším regiónom Horného Uhorska. Bol to jeden z dôvodov, prečo si vodcovia národného hnutia Myjavu vybrali ako centrum a základňu na ceste k národnej nezávislosti počas prvej dobrovoľníckej výpravy. K výberu lokality prispelo aj pôsobenie pani Anny Kolényovej, vdovy po evanjelickom farárovi a národnom buditeľovi Samuelovi Kolénym. Svoj dom dala plne k dispozícii vedúcim predstaviteľom Slovenskej národnej rady a 19. – 28. septembra 1848 sa tu konali porady a dohody, ktoré slovenský národ smerovali k nezávislosti. V súčasnosti je dom národnou kultúrnou pamiatkou a súčasťou SNM-Múzea Slovenských národných rád v Myjave s expozíciou o dejinných udalostiach meruôsmych rokov.

Podujatie sa začne o 15:00 pred SNM-Múzeom Slovenských národných rád. Spomienkové zhromaždenie a oslavy sa budú konať pod záštitou predsedu Národnej rady SR Andreja Danka. Nasledovať bude príchod historického sprievodu, ktorý priblíži atmosféru zo septembra 1848 na Myjave po príchode štúrovcov. Návštevníci osláv uvidia aj rekonštrukciu vyhlásenia nezávislosti národa slovenského, ktorá sa uskutočnila po príchode štúrovcov do Myjavy.

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí.
Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 23.9.2018

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

2257632

23.9.2018
ÚvodÚvodná stránka