Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

Z posolstva Zola Palugyaya

Typ akcie:
Horehronské múzeum v Brezne
Dátum:
12.7.2018
Do:
10.9.2018
Čas:
Popis:

Kurátorka: Mgr. Andrea Smitková, LG PMB v Liptovskom Mikuláši

V tomto roku si pripomíname 120. výročie narodenia Zola Palugyaya (9. XI. 1898), jedného z najvýznamnejších predstaviteľov modernej slovenskej maľby, grafiky a kresby. Rodák z Bodíc (dnes mestská časť Liptovského Mikuláša) osobitným spôsobom prispel do formovania a rozvíjania našej kultúry; výrazným spôsobom sa podieľal na realizácii progresívnych myšlienok vo sfére výtvarného umenia - v maliarskej, grafickej a kresliarskej tvorbe a neprehliadnuteľný je aj Palugyayov vklad do organizácie a propagácie výtvarníctva. Na stránkach tlače sa kriticky vyjadroval k vtedajšiemu umeleckému dianiu, využíval každú príležitosť na informovanie verejnosti o problematike domácej i modernej svetovej kultúry. Spoločne s Jankom Alexy, Milošom Alexandrom Bazovským a sporadicky aj s niektorými ďalšími výtvarníkmi organizoval najmä v rokoch 1930 až 1933 putovné výstavy po slovenských mestách a mestečkách. Na vernisážach, či v čase trvania expozície oboznamovali autori návštevníkov s vlastným umeleckým programom, poukazovali na naliehavú potrebu poznania netradičných názorov, ktoré sa snažili načrtnúť v širších reláciách. V júni 1935 sa predstavil so svojimi súputníkmi aj breznianskej verejnosti. O niekoľko mesiacov, v septembri 1935 zahynul pod Králičkou v Nízkych Tatrách.
Horehronské múzeum v Brezne pripravilo v spolupráci s Liptovskou galériou P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši pri príležitosti výročia výstavu z názvom Z posolstva Zola Palugyaya. Na výstave sa odprezentuje výber diel zo zbierkového fondu galérie, ktorá vznikla v roku 1955 a prvou výstavou pripravenou pod záštitou tejto novovzniknutej inštitúcie bola práve Spomienka na Zola Palugyaya. Zbierka Palugyayových diel sa systematicky vytvára už od vzniku galérie, posledným veľmi zaujímavým rozšírením sú pastely s témou vojny.
Súčasťou vernisáže 12.7. 2018 bude aj krst publikácie znalca Palugyayovho diela, Dr.h.c. prof. PhDr. L. Petránskeho, DrSc, ktorú výstižne nazval Posolstvo Zola Palugyaya.
Výstava je sprievodným podujatím tretej, poslednej etapy projektu nazvaného Pocta Palugyayovi, ktorý Horehronské múzeum realizuje v spolupráci s Miestnym odborom Matice slovenskej v Brezne. Vyvrcholením projektu bude inštalácia reliéfu venovaného maliarovi Palugyayovi v blízkosti Chaty M.R.Štefánika pod Ďumbierom, 8. septembra 2018.

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí.
Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní.

www.AutodielyOnline24.sk

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 21.7.2018

meniny má: Daniel

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

1610800

21.7.2018
ÚvodÚvodná stránka