Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

Insita 2018

Typ akcie:
Vihorlatské múzeum v Humennom
Dátum:
15.7.2018
Do:
20.7.2018
Čas:
Popis:

Vihorlatské múzeum v Humennom pozýva milovníkov insitného umenia na prehliadku Expozície ľudovej architektúry a bývania – skanzenu Vihorlatského múzea v Humennom, kde sa od 15. do 20. júla 2018 koná prezentácia tvorby európskych insitných umelcov INSITA 2018. Aktuálny 14. ročník medzinárodného plenéra insitných umelcov ponúka stretnutie s dielami desiatich insitných umelcov zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. Cieľom projektu je medzinárodná spolupráca a podpora insitnej tvorby, ktorej jednotlivé artefakty každoročne dopĺňajú zbierkový fond Vihorlatského múzea v Humennom. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
V prírodnom prostredí dediny z konca 19. storočia bude prebiehať tajuplný proces zrodu farebných pocitov v originálnych a jedinečných dielach insitných umelcov. Počas celého týždňa budú pred zrakmi návštevníkov skanzenu vytvárať farebné obrazy a drevené plastiky štyria neprofesionálni výtvarníci a šesť rezbárov. Viac než polovica z prihlásených účastníkov plenéra zavíta do skanzenu Vihorlatského múzea prvýkrát. Vihorlatské múzeum v Humennom s potešením pozýva návštevníkov na nezabudnuteľné stretnutie s insitným svetom Dušana Antolíka zo Sniny, Františka Huberta z Košíc, Evy Liptákovej z Oľdze, Martina Mešša z Komárova, Adžany Modlitbovej z Pezinka, Petra Mušinského, st. zo Stropkova, Tibora Balatoniho a Istvána Kissa z Egeru, Alexandry Dětinskej z Prahy a Mariana Pažuchu z Noweho Saczu.
Súčasťou podujatia je sprievodná výstava dvoch účastníkov plenéra, rezbárov z maďarského Egeru, Tibora Balatoniho a Istvána Kissa. Vernisáž výstavy sa uskutoční v galerijných priestoroch múzea 15. júla 2018 o 16. hodine. Tvorba obidvoch autorov je vo svete insity známa technickou precíznosťou a detailným spracovaním. Tibora Balotoniho preslávili diela inšpirované barokovým slohom. István Kiss obohatil svet insity unikátnymi drevenými maskami, známymi ako Búsómaszkák z okolia maďarského Moháča, ktoré boli zahrnuté do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Výstava insitných umelcov potrvá vo Vihorlatskom múzeu v Humennom do 18. augusta 2018.

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí.
Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní.

www.AutodielyOnline24.sk

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 21.7.2018

meniny má: Daniel

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

1610722

21.7.2018
ÚvodÚvodná stránka