Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

ORTHS, Obrazy a objekty

Typ akcie:
Záhorské múzeum v Skalici
Dátum:
13.7.2018
Do:
9.9.2018
Čas:
Popis:

Vernisáž výstavy v piatok 13. júla 2018 o 16:00
Kurátorka výstavy: Božena Juríčková
Kultúrny program: Akordeónové zoskupenie ZUŠ Senica (Martin Čas, Martin Jediný, 
Mgr. Anna Rýzková)

Záhorské múzeum v Skalici pripravilo na letnú turistickú sezónu sviežu a širokou diváckou obcou kladne akceptovanú výstavu, tematizujúcu krajinu, prírodu a naturálny svet vôbec. Je usporiadaná k životnému jubileu maliara a člena Umeleckej besedy slovenskej, pedagóga ZUŠ Senica, fotografa a kurátora Galérie ZUŠ Senica, dlhoročného zapáleného aktivistu výtvarnej kultúry Štefana Ortha st. (1943 Gajary). Výstava je koncipovaná ako family prezentácia; autor konfrontuje svoje najnovšie maliarske aktivity v kontexte tvorby svojich dvoch synov, ktorí sa popri profesijnej aprobácii – reštaurovaní – venujú i voľnému prejavu. 
Spoločnou platformou známej umeleckej rodiny, ktorej korene siahajú až k Martinovi Benkovi, je príbuzná žánrová či námetová akcelerácia diela, tiež rešpekt k estetickým hodnotám na báze zväčša senzuálnych východísk i proporcionálneho dialógu obsahu a klasickej vizuálnej formy. Jednotlivé výtvarné programy sú však názorovo značne diferencované. 
Sofistikované, koloristicky plne ozvučené maliarske dielo Štefana Ortha st. je pevne limitované poetikou lokálnej a citovo ukotvenej krajiny už päť desaťročí. Popri trvalej inšpirácii záhorskou nížinou súčasná výstava prináša i nový motivický okruh, tentoraz nezvykle inšpirovaný hornatým terénom Malej Fatry. Oproti autorovej vecno-poetickej citácii reálneho senzuálneho podnetu stojí sugestívna, imaginatívna línia reštaurátora Štefana Ortha ml. Reflektuje krajinu ako rozmarnú hru ilúzií, javisko pre mysteriózne divadlo nespútaných prírodných síl, expanziu halucinogénneho svetla, scénu pre tajomstvá javového sveta. Sochárska skúsenosť Martina Ortha generuje jeho vizuálne reakcie smerom ku koncentrovanejšiemu, minimalisticky a znakovo motivovanému tvarosloviu rovnako v 3D podobe ako v obrazovej ploche. Obsahové i významové súvislosti tvorby sa dlhodobo pohybujú v okruhu kozmogonických mytológií, okolo otázok zrodu i nekonečna, vesmírneho i ľudského bytia. 
Výstava pod príznačným názvom ORTHS je dokladom úspešného kontinuálneho vzťahu k fenoménu, deklasovanému často ako tradičný, „out“, i príkladom jeho stálej aktuálnosti v rôznorodých a autenticky signovaných výtvarných programoch.

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí.
Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní.

www.AutodielyOnline24.sk

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 21.7.2018

meniny má: Daniel

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

1610769

21.7.2018
ÚvodÚvodná stránka