Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Muzeum.SK

Averz / Reverz – Sebastian Mikołajczak

Typ akcie:
Múzeum mincí a medailí v Kremnici
Dátum:
20.6.2019
Do:
11.8.2019
Čas:
Popis:

Vernisáž výstavy: 20. 6. 2019 o 16:00

Výstava AVERZ / REVERZ predstaví prierez tvorbou medailéra Sebastiana Mikołajczaka prostredníctvom kolekcií mincí, medailí a žetónov.

Sebastian Mikołajczak sa narodil v poľskej Góre. Študoval výtvarné umenie na Univerzite Mikuláša Kopernika v odbore sochárstvo. Štúdium ukončil s vyznamenaním a záverečnú prácu obhájil v roku 2005. V roku 2010 ukončil doktorandské štúdium v odbore výtvarné umenie – plastika. V súčasnosti prednáša na svojej domovskej univerzite. Okrem toho sa venuje hlavne medailérstvu a tvorbe výtvarných návrhov mincí. Navrhuje mince pre Národnú banku Poľska, Poľskú mincovňu ako aj Pokladnicu Poľskej mincovne a spolupracuje tiež so zahraničnými bankami a mincovňami. Práce vystavoval na piatich samostatných výstavách, 26 celonárodných výstavách v Poľsku a 110 zahraničných výstavách. Jeho diela sa nachádzajú v zbierkach poľských aj zahraničných múzeí (Cárske Selo – Štátne múzeum, Petrohrad / British Museum, Londýn / Múzeum medailérstva vo Vroclave a ďalšie). Je členom Medzinárodnej federácie medailérov (FIDEM) a poľskej Asociácie umelcov „Otwarte“ (otvorené) v Toruni. Je víťazom rôznych ocenení a vyznamenaní v medailérskom umení a dizajne mincí. Jeho strieborná minca 10 złotych Jan Karski, vydaná Národnou bankou Poľska, získala ocenenie Najinšpiratívnejšia minca sveta v prestížnej numizmatickej súťaži Minca roka 2016 (COTY 2016 – New Your, USA).

Sebastian Mikołajczak patrí k mladej generácii sochárskych umelcov, ktorá už roky veľmi úspešne a tvorivo pôsobí v oblasti numizmatiky, najmä v oblasti mincí. Pri navrhovaní mincí využíva rôzne technologické riešenia, ktoré otvárajú nové umelecké možnosti v medailérskom umení. Pre Sebastiana Mikołajczaka je medailérske umenie prostriedkom osobného umeleckého vyjadrenia. Z tohto dôvodu často prekračuje klasické vnímanie medaily, či už z hľadiska predmetu, použitia výrobného materiálu a formy. Jeho práca je obmedzená iba veľkosťou medaily, ale neobmedzuje ho v kreativite. Občas sa jeho diela "ocitnú" na križovatke medailí a drobných sôch. Originálnosť návrhov Sebastiana Mikołajczaka neunikla pozornosti porôt zo súťaží na celom svete. Výsledok medailéra Sebastiana Mikołajczaka je impozantný. Zahŕňa desiatky diel zoskupených v cykloch: Svet, Postavy, Mýty, História. Všetky tieto diela zaujmú svojou ukážkou zručnosti a hlbokej citlivosti. Sú poetické a nezabudnuteľné. Rád sa zaoberá zaujímavou a zložitou témou venovanou historickým sakrálnym otázkam, ako aj tým, ktoré sú prepojené so známymi jednotlivcami alebo miestami.

Reklama

Vyberte si príjemné ubytovanie na Slovensku blízko kultúrnych pamiatok a múzeí. Ak po obhliadke múzea budete chcieť zrelaxovať s rodinou v termálnej vode, určite si nenechajte ujsť dovolenku a ubytovanie Veľký Meder. Budete zaručene spokojný, plný elánu a života do ďalších dní. Ak Vás láka dovolenka v Česku, rezervujte si ju na stránkach: ubytování Jižní Morava alebo na horách v sekcii: ubytování Krkonoše, kde si hlavne v zime výborne zalyžujete.

Ak sa chystáte na výlet v Čechách a baví Vás história, tipy na výlet s touto tématikou nájdete na weboch múzeá v ČR alebo hrady a zámky v ČR.

Aktuality z múzeí a galérií

Kalendárium Liptovského múzea v Ružomberku

Kalendárium Liptovského múzea v Ružomberku na rok 2019 nájdete aj tu:
http://liptovskemuzeum. ...viac...


 

Kalendárium Tekovského múzea v Leviciach


 

Ponuka prednášok Tekovského múzea v Leviciach na rok 2019


 

Program Stredoslovenského múzea na mesiac júl 2019

Program Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici na mesiac júl 2019
viac...


 

Komplexná obnova hradu Krásna Hôrka dostala reálne základy, projekt napreduje

Komplexný projekt obnovy hradu Krásna Hôrka a jeho okolia, ktorý je najrozsiahlejším v histórii hrad ...viac...


 

Reklama

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 22.7.2019

meniny má: Magdaléna

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

7791963

22.7.2019
ÚvodÚvodná stránka