Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Muzeum.skHľadať
 
 

Hronsek

Hronsek

Kraj: Banská Bystrica
Okres: Banská Bystrica
Web: www.hronsek.sk

Popis

Obec Hronsek leží medzi mestami Zvolen a Banská Bystrica v tesnej blízkosti rieky Hron. Prvé historické stopy o Hronseku siahajú až do roku 1250, kedy obec začala vznikať na území vyčlenenom zo zvolenského panstva.

Pamiatky

Drevený artikulárny kostol Hronsek

Hrady, zámky a kaštiele

Goticko-renesančný kaštieľ z roku 1576. Pôvodný vodný hrad mal kvôli tureckým nájazdom vybudované opevnenie tvorené obranným múrom so štyrmi vežami a vodnou priekopou, cez ktorú sa prechádzalo padacím mostom. Za rákoczyovského povstania tu boli údajne razené mince. V kaštieli žil otec Juliany Korponayovej-Géczyovej (Levočská biela pani) Zsigmond Géczy, čo opisuje vo svojom románe Mór Jókai.

Soosovsko-Géczyovský barokový kaštieľ pochádza z roku 1775. Je postavený v barokovom slohu s nárožnými baštami. Zaujímavá je fasáda s rokokovými detailami. V interiéri sú zaujímavé pruské a zrkadlové klenby. Kaštieľ je umiestnený v záhrade, kde sa nachádza vzácna, vyše 200 ročná lipa. Je 25 m vysoká, obvod kmeňa vo výške 1 m nad zemou je takmer 500 cm a patrí medzi najkrajšie exempláre na Pohroní.

 

 


 

ISSN 1336-4693

TopList - od 2.4.2004

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

facebook - Muzeum.SK

facebook - Noc múzeí a galérií

Reklama

webygroup

9089672

16.10.2019
ÚvodÚvodná stránka