Penzión Jakub v Poprade

Podtatranské múzeum Poprad
* Podtatranske Museum Poprad

Podtatranské múzeum

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Vajanského 72/4, 058 01 Poprad

Tel.: +421 52 772 19 24, +421 52 772 18 74
E-mail: sekretariat@muzeumpp.sk
Riaditeľka: +421 52 788 14 21, riaditel@muzeumpp.sk
Www: www.muzeumpp.sk

 

Otváracie hodiny

 

Podtatranské múzeum - Pf 2015

 

október - apríl: Ut-Pi 09.00 - 16.00 / So,Ne 12.00 - 16.00
máj - september: Ut-Pi 09.00 - 17.00 / So,Ne 13.00 - 17.00

Podtatranské múzeum v Poprade je počas štátnych a cirkevných sviatkov zatvorené.

 

Možnosti vstupu, vstupné

Stále expozície

Základné vstupné: 2 €
Deti, Študenti, dôchodcovia: 1 €
Školské výpravy: 0,70 €


Tatry card platí len do expozícií múzea v Poprade a Poprade - Spišskej Sobote.
Školské výpravy (len do expozícií): 0,70 €
Deti predškolského veku (do 6 rokov) individuálne v sprievode dospelých, doprovod ZŤP, preukaz ZMS, ICOM: bezplatne
Foto: 2 €
Kamera: 3 €

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: ÁNO

História-popis

Podtatranské múzeumPodtatranské múzeum v Poprade bolo založené Uhorským karpatským spolkom v roku 1876. Vzhľadom na nezhody okolo umiestnenia múzea medzi došlo v roku 1882 k otvoreniu Tatranského múzea vo Veľkej a v roku 1886 Karpatského múzea v Poprade. V roku 1945 sa obe múzeá spojili do jedného s názvom Tatranské múzeum okresu Popradského (od roku 1961 Podtatranské múzeum). V roku 1978 získalo múzeum budovu v Spiškej Sobote, ktorá v súčasnosti tiež slúži na expozičné účely.

 


Expozície

 

VEĽKÁ FOTOGALÉRIA Z EXPOZÍCIÍ

 

Gánovce - životné prostredie neandertálskeho človeka je jedinou expozíciou na Slovensku, v ktorej má návštevník možnosť prostredníctvom vystavených exponátov, spoznať neandertálskeho človeka žijúceho v oblasti pod Vysokými Tatrami pred 120 000 - 80000 rokmi.

 

Pravek a včasný stredovek pod Tatrami poskytuje v chronologickom slede najpravdepodobnejší obraz dejinného vývoja tohto regiónu od neskorého paleolitu (pred 10 000 rokmi) až po stredovek.

 

Poprad v storočiach približuje návštevníkom múzea bohatú históriu mesta Poprad a jeho blízkeho okolia od polovice 13. storočia do začiatku 20. storočia. Okrem historického vývinu a hospodárskeho rozvoja mesta mapuje i dejiny Uhorského karpatského spolku a Tatranského a Karpatského múzea (dnes Podtatranského múzea).

 

Príroda známa - neznáma prostredníctvom expozície sa návštevníci môžu oboznámiť s prírodou podtatranského regiónu. Pozostáva z troch ucelených častí: neživej prírody, botanickej a zoologickej.

 

Výroba Modrotlače z dielne Elemíra Montška v Hranovnici
Expozícia predstavuje spôsob výroby a využitie modrotlače v odeve i interiéri. Doplnená je aj modrotlačiarenskými formami.

 

Ľudové plastiky sa nachádzajú v parku múzea, ktoré je postavené v pseudorenesančnom slohu.

 

Knižnica Podtatranského múzea v Poprade

Súčasný fond knižnice, ktorý sa systematicky budoval už od vzniku múzea, sa skladá z historického (ktorý obsahuje 10 800 titulov) a nového fondu, ktorý tvorí (7 400 titulov).
Okrem kníh, sa v knižnici nachádza aj fond brožúr, časopisov, máp, rukopisov, pohľadníc a albumov. Čo sa týka obsahu, sú tu zastúpené diela z oblasti histórie, filozofie, prírodných vied, archeológie, etnografie, cestovného ruchu a pod.
V súčasnosti sa knižnica orientuje hlavne na získavanie regionálnej literatúry. Služby knižnice sú poskytované verejnosti formou interného štúdia.

 

Expozície v Spišskej Sobote - Mestskej časti Popradu na Sobotskom námestí 33

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
11.09.2014 26.01.2015 Reštaurovanie - remeslo, alebo umenie?

Reštaurovanie - remeslo, alebo umenie?Reštaurovanie kníh, knižných väzieb a listinných dokumentov ako súčasť ochrany kultúrneho dedičstva.Výstava je pripravená pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva Poprad 2014 a predstaví práce reštaurátorov:
Mgr. Alexandry Šamkovej
Mgr. Art. Štefana Kocku
Petra Ližbetina
Martin Petrinca


Návštevníci môžu obdivovať zreštaurované diela 16. storočia z historického knižničného fondu Podtatranského múzea v Poprade, mortuáriá zo zbierok Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici a ďalšie práce reštaurátorov.

 

08.10.2014 15.03.2015 Everest

CEverestieľom výstavy je pripomenúť si výročie prvého výstupu Slovákov na Mount Everest, ako aj výročie narodenia Jozefa Psotku. Výstava okrem spomínaného prvého úspešného zdolania vrcholu pripomenie aj históriu objavovania Mount Everestu spolu s priblížením ostatných výstupov Slovákov na Mount Everest a ich osudy spojené s výstupmi.
V rámci výstavy budú premietnuté filmové dokumenty, inštalácia fotografií Vladimíra Launera, priameho účastníka výpravy v roku 1984.

 

Devätnásteho júla 1984 opustila Bratislavu úvodná skupina prvej československej vedecko-horolezeckej expedície, ktorá mala za úlohu dva ciele. Vedecký, zameraný na preskúmanie problematiky ochrany národného parku Sagarmatha a športový, hodnotnou výstupovou cestou bez použitia kyslíkových prístrojov zdolať najvyšší vrchol zemegule. O tri mesiace neskôr, 15.októbra o 15 hodine a 15 minúte vystúpili spolu so Šerpom Ang Ritom na vrchol himalájskeho obra ako prví v histórii československého horolezectva Zoltán Demján a Jozef Psotka. J. Psotka ako osemnásty v poradí a Z. Demján ako devätnásty v poradí horolezcov, ktorí vystúpili vrchol bez použitia umelého kyslíka. Pri zostupe zahynul Jozef Psotka, legenda československej horolezeckej generácie, pre ktorú lezenie nebolo len naplnením osobných ambícií , ale znamenalo predovšetkým mystické spojenie s prírodou. Jeho nedožité osemdesiate narodeniny sme si pripomenuli 12. februára 2014. Tridsiate výročie prvého výstupu Slovákov na Mount Everest, ako aj 80. výročie narodenia Jozefa Psotku pripomenie Múzeum telesnej kultúry v spolupráci s Podtatranským múzeom v Poprade výstavou „EVEREST“. Múzeu sa podarilo už získať do expozície rad trojrozmerných exponátov od jednotlivých členov výpravy. Nebudú chýbať ani osobné veci J. Psotku, ktoré na výstavu zapožičal jeho syn Ján Psotka. Medzi vzácnymi exponátmi z Everestu, ktoré do múzea darovali členovia výpravy zaujme iste aj certifikát Ministerstva turistiky Nepálu, ktorý potvrdzuje úspešný výstup československých horolezcov. František Kele, vedúci výpravy, daroval spomínaný dokument do múzea už v roku 1990. Výstava okrem spomínaného prvého úspešného výstupu na vrchol pripomenie aj históriu objavovania Mount Everestu spolu s priblížením ostatných výstupov Slovákov na Mount Everest (celkove 7 Slovákov) a ich osudy spojené s výstupmi, samozrejme aj s trojrozmernou dokumentáciou. Časť výstavy tvorí inštalácii fotografií horolezca Vladimíra Launera, priameho účastníka výpravy v roku 1984.

 

Whiskyho cestovateľské kino- sprievodné podujatie k výstave EVEREST:

Whiskyho cestovateľské kino:
Himaláje
Nepál

Dobrodružstvá a fotky speváka kapely Slobodná Európa z jeho potuliek po Nepále a pochodov 5 tisícovými výškami Himalájí.

Miesto podujatia: Podtatranské múzeum v Poprade Dátum, hodina: 13.1.2015 o 18.00 h

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!